| Brand | Mercer |
| Max Persons | 6 Persons |
| Usage/Application | Residential |
| Maximum Speed | 1 m/s |
| Maximum Height | 80 m |
| Maximum Load | 550 kg |
| Warranty | 12 months |
| Drive Type | AC |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Door Style | Automatic |
| Voltage | 440 V |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Phase Type | Three Phase |
| Material | Stainless Steel and Glass |
| Country of Origin | Made in India |

Price:
Price 575000.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Material : other Sheet
Speed : 1.0 m/s m/s
Load Capacity : 408 kg Kilograms (kg)
Price 650000.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Material : other Sheet
Speed : 0.4 1 m/s m/s
Load Capacity : 320 kg to 1088 kg Kilograms (kg)
Max. Lifting Height : Up to 40 meters Meter (m)
Price 710000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Material : other Sheet, SS
Speed : 2 m/s
Load Capacity : 710 kg
Max. Lifting Height : 80 m
Price 675000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Material : Stainless Steel
Speed : 1.15 m/s
Load Capacity : 675 kg
Max. Lifting Height : 80 m