| Max Persons | 6 Persons |
| Material | SS and Glass |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 440 V |
| Maximum Load | 650 kg |
| Maximum Height | 80 m |
| Maximum Speed | 2 m/s |
| Phase type | Three Phase |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Brand | Mercer |

Price:
Price 680000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Capacity : 6 Persons
Speed : 2 m/s
Safety Device : Other, Emergency Stop Switch
Max. Lifting Height : 80 m
Price 750000.0 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Capacity : 2 to 8 persons
Speed : 0.3 to 0.6 m/s
Safety Device : Other, Emergency lowering device, overload sensor, safety brakes
Max. Lifting Height : Up to 18 meters
Price 650000.0 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Speed : 1 m/s m/s
Safety Device : Other, Emergency stop overload protection automatic door sensors
Price 700000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Capacity : 7 Persons
Speed : 1.15 m/s
Safety Device : Other, Automatic Rescue Device
Max. Lifting Height : 80 m