| Machine Room | With Machine Room |
| Installation Provided | Yes |
| Automatic Rescue Device | Yes |
| Voltage | 415 V |
| Usage/Application | Residential |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Warranty | 12 Months |
| Drive Type | AC |
| Cabin Finish | Stainless Steel |
| Machine Type | Geared |
| Model Name/Number | AGBP-041 / AG146 |
| Maximum Height | 80 m |
| Maximum Speed | 575 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 6 Persons |
| Brand | Mercer |
| Door Style | Automatic |

Price:
Price 600000.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Pit Depth : 1500 mm
Noise Level : 60 dB
Voltage : 220415 V
Hoist Way Size : 1650 mm x 1400 mm
Price 650000.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Pit Depth : 1200 mm minimum Millimeter (mm)
Noise Level : 60 dB db
Voltage : 220V/380V Volt (v)
Hoist Way Size : Customizable as per elevator specification