| Machine Room | Without Machine Room |
| Material | Stainless Steel and Glass |
| Maximum Load | 650 kg |
| Maximum Speed | 1.15 m/s |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Warranty | 12 Months |
| Automatic Rescue Device | Yes |
| Installation Provided | Yes |
| Voltage | 415 V |
| Maximum Height | 80 m |
| Max Persons/Capacity | 6 Persons |
| Brand | Mercer |
| Usage/Application | Residential |

Price:
Price 550000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Capacity : 320 kg to 1600 kg
Load Capacity : 4 to 21 Persons
Max. Lifting Height : Maximum up to 100 meters
Power Supply : Three Phase, 50/60Hz
Price 800000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Capacity : 10 Persons
Load Capacity : 800 kg
Max. Lifting Height : 80 m
Power Supply : Three Phase
Price 575000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Capacity : 4 Persons
Load Capacity : 575 kg
Max. Lifting Height : 80 m
Power Supply : Three Phase AC
Price 660000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Capacity : 6 Persons
Load Capacity : 660 kg
Max. Lifting Height : 80 m
Power Supply : Electric