| Door Style | Automatic |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 440 V |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Warranty | 12 Months |
| Maximum Load | 660 kg |
| Maximum Height | 80 m |
| Maximum Speed | 2 m/s |
| Material | Stainless Steel |
| Max Persons | 6 Persons |
| Brand | Mercer |
| Usage/Application | Hotel |

Price:
Price 550000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Capacity : 320 kg to 1600 kg
Type : Other, Machine Room Less (MRL)
Material : other Sheet, Stainless Steel/ Mild Steel
Load Capacity : 4 to 21 Persons
Price 575000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Capacity : 46 persons
Type : Other, Residential Elevator
Material : other Sheet, Stainless Steel, Marble, Designer Ceiling
Load Capacity : 408 kg
Price 800000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Capacity : 10 Persons
Type : Other, With Machine Room
Material : Stainless Steel
Load Capacity : 800 kg
Price 850000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Capacity : 6 Persons
Type : Other, Passenger Lift
Material : Stainless Steel
Load Capacity : 850 kg