| Max Persons | 6 Persons |
| Max Persons/Capacity | 4-6 persons |
| Drive Type | AC |
| Machine Room | With Machine Room |
| Brand | mercer elevator |
| Door Style | Automatic |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Phase Type | 3 phase |
| Installation Provided | Yes |
| Motor Kw | 3.7 kw |
| Automatic Rescue Device | Yes |
| Max Load | 408 kg |
| Design | Yes |
| Frequency | 50 hz |
| Elevator Speed | 1 mps |
| Door Opening | Automatic |
| Voltage | 415 v |
| Ceiling Material | Designer Ceiling |
| Flooring Material | Marble |
| Pit Depth | 1650 |
| Door Dimensions | 2000 mm Height and 700 mm clear opening |
| Area Of Cabin | 1100 mm X 1100 mm |
| Shaft Size | 1500 mm X 1500 mm |
| Features | Automatic Rescue Device |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Warranty | 12 Months |
| Cabin Finish | Stainless Steel |
| Machine Type | Geared |
| Maximum Load | 408 |
| Model Name/Number | Mel 100 |
| Maximum Height | 60Feet |
| Maximum Speed | 1 mps |
| Number Of Floors | 0-5 Floors |
| Maximum Rise | 10-15m |
| Usage/Application | Residential |
Minimum order quantity: 1 Piece

Price:
Price 800000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Capacity : 10 Persons
Type : Other, With Machine Room
Load Capacity : 800 kg
Max. Lifting Height : 80 m
Price 575000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Capacity : 4 Persons
Type : Other, Passenger Lift
Load Capacity : 575 kg
Max. Lifting Height : 80 m
Price 850000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Capacity : 6 Persons
Type : Other, Passenger Lift
Load Capacity : 850 kg
Max. Lifting Height : 80 m
Price 675000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Capacity : 6 Persons
Type : Other, Passenger Lift
Load Capacity : 2 Ton